اجتماعی

مشاهدهٔ ۳ پلنگ در پارک «سالوک» خراسان‌شمالی

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: محیط بانان در اتفاعات پارک ملی «سالوک» یک قلاده پلنگ مادر به همراه ۲ توله مشاهده کردند.

به گزارش آینا پرس، محمد تقدیسی اظهار کرد: کوهستان‌ها و مناطق حفاظت شده در خراسان شمالی، زیستگاه پلنگ است و پارک های ملی «ساریگل» و «سالوک» در اسفراین از پرتراکم‌ ترین زیستگاه‌های این گونه ارزشمند در جهان است.

 

وی افزود: پارک ملی «سالوک» در رتبه سوم مناطق کشور به لحاظ تراکم زیستگاه‌های پلنگ به شمار می‌آید.

 

تقدیسی با بیان اینکه پلنگ، گونه زیبا و با ارزش است که عمدتا خود را مخفی می‌کند، گفت: پیش از این و در انجام سرشماری‌ها، سه قلاده پلنگ در منطقه «سالوک» شهرستان اسفراین مشاهده شدند.

 

براساس این گزارش ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور، ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه موجود کشور در خراسان شمالی زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

 

پارک های ملی به نام های «سالوک»، «ساریگل» و «ضامن آهو» چهار منطقه حفاظت شده به نام های «سالوک»، «قرخود»، «گلول» و «سرانی» یک پناهگاه حیات وحش بنام میاندشت و سه اثر طبیعی ملی به نام های ارس سرانی، صنوبر نظرعلی و سروهای قره باغ از جمله جاذبه های طبیعی بکر خراسان شمالی است که تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست این استان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا