سیاسی

وزیر کشور: لغو روادید برای ایام اربعین برقرار است

وزیر کشور گفت: در اربعین مسئله لغو روادید صورت گرفته و در سفر اخیر وزیر کشور عراق برای این موضوع به توافق رسیدیم.

به گزارش آینا پرس، احمد وحیدی وزیر کشور امروز در حاشیه هیأت دولت در پاسخ به سؤالی درباره موعد قانونی برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب، گفت: آنجه در قانون اساسی تصریح شده، حداکثر مهلت برای مشخص کردن رئیس‌جمهور جدید بوده که ۵۰ روز در نظر گرفته شده است که این کار انجام شد.

وی افزود: اما زمان خاصی برای برگزاری جلسه تحلیف در قانون اساسی ذکر نشده است. البته تاریخ ۱۵ مرداد نیز ظاهراً قطعی نیست و احتمالاً این مراسم زودتر انجام می‌شود. به‌هرحال محدودیت‌هایی بوده که باید در نظر گرفته شود. بر اساس توافق و هماهنگی که با رئیس‌جمهور منتخب صورت‌گرفته، جلسه تحلیف با مدیریت مجلس برگزار خواهد شد و دراین‌رابطه منع قانونی و حقوقی وجود ندارد.

وزیر کشور در ارتباط با برگزاری سراسری انتخابات به شکل الکترونیک عنوان کرد: ما هرچه در این زمینه پیشرفت داشتیم را حتماً به دولت بعد تحویل می‌دهیم. تلاش عمده ما این بود که انتخابات را به سمت ۱۰۰ درصد الکترونیک پیش ببریم و گام‌های خوبی هم برداشته شده است. در همین رابطه برنامه ما برای سال آینده این بود که انتخابات الکترونیک به شکل سراسری برگزار شود. ان‌شاالله در دولت جدید این اتفاق بیفتد.

وحیدی امنیت مرزها با طرف عراقی را «بسیار خوب» توصیف کرد و خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از افرادی که به نیروهای فراجا در انتخابات اخیر حمله کردند، دستگیر شدند. دستگاه‌های نظامی، امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی به‌خوبی مسلط هستند و با افراد ناامن‌کننده برخورد می‌کنند، قرارگاه حمزه نیز اخیراً به جمع این دستگاه اضافه شده و مسئولیت‌هایش را در حوزه برقراری امنیت انجام می‌دهد.

وزیر کشور اظهار کرد: در آخرین جلسه‌ای که با وزیر کشور عراق در سفر به ایران داشتیم لغو روادید را تمدید کردیم و برای اربعین برقرار است.

وحیدی گفت: قرار است فردا و یا پس‌فردا به‌اتفاق وزیر کشور عراق از مرزهای مشترک بازدید و مسائل را بررسی کنیم تا امسال هم مراسم اربعین خوبی داشته باشیم.

وی در مورد تمدید گذرنامه‌های زیارتی هم گفت: آن‌هایی که گذرنامه عادی دارند و مدت کافی دارد می‌توانند از آن گذرنامه استفاده کنند و گذرنامه‌های زیارتی هم مورد قبول است و می‌توانند استفاده کنند.

وحیدی ادامه داد: فکر نمی‌کنم امسال با وجود گرما حضور مردم در اربعین کمتر از ۴ میلیون نفر باشد. چه‌بسا بیشتر هم باشد.

وزیر کشور بیان کرد: مردم ایران نشان دادند اراده آنها بر گرما غالب است. گمان نمی‌کنم حضور مردم در اربعین کمتر از سال گذشته باشد چه‌بسا بیشتر هم داشته باشیم.

وحیدی درباره مشکلات مربوط به حمل‌ونقل زائرین اربعین و مجوز واردات ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس، گفت: برای حمل‌ونقل بین جاده‌ای کمبود خودرو داریم مجوز داده شده اما این تعداد اتوبوس وارد نشده است.

وزیر کشور افزود: امیدواریم با استفاده از خودروهای مردمی که در سال گذشته هم بیش از ۸۵ درصد از این ظرفیت استفاده شد مشکلی برای حمل‌ونقل زائرین نداشته باشیم البته از ظرفیت تاکسی‌های اینترنتی هم استفاده خوبی شد و امیدواریم که با استفاده از همین ظرفیت‌ها مشکلی نداشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا