سیاسی

رئیس ستاد پزشکیان: افزایش قیمت بنزین را با آرامش جا می‌اندازیم

رئیس ستاد پزشکیان در نشست خبری خود به برنامه افزایش قیمت بنزین اذعان کرد.

به گزارش آینا پرس، نشست خبری علی عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان شامگاه شنبه شب در جمع خبرنگاران تصریح کرد: خوشبختانه انتخابات مرحله اول به لطف خدا و دقت همه دست اندرکاران، شورای نگهبان، وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور و چهار نامزد فعال که به آخر خط رسیدند، به نحو مطلوب و درستی برگزار شد که جای تشکر و تبریک دارد.

وی افزود: همانطور که نظرسنجی‌ها نشان می‌داد دکتر مسعود پزشکیان در مرحله اول با رتبه نخست به همراه آقای جلیلی وارد مرحله دوم شد.

وی در ادامه گفت: فرصتی هست که دو نامزد نهایی شده بتوانند آخرین دیدگاه‌های خود را درباره آینده کشور با مردم مطرح کنند.

رئیس ستاد پزشکیان خاطرنشان کرد: طبیعت رقابت همین است که هر دو نامزد تلاش خواهند کرد که همراه با توضیح دیدگاه‌های خود به مردم، نسبت به دیدگاه‌های طرف مقابل نقد داشته باشند و این لازمه انتخابات است.

وی در ادامه گفت: فرق انتخابات مرحله دوم با اول در این است که دیگر نامزدها متنوع نیستند و فقط دو نامزد هستند یا آقای پزشکیان انتخاب می شود یا آقای جلیلی.

وی خاطرنشان کرد: منتها بهتر است این انتخاب از بین دو شخص خارج شود و به سمت اندیشه ها برود ما به زیبایی شخص رأی نمی دهیم بلکه به کارآمدی، جهان بینی و اندیشه شخص رأی می‌دهیم که اساس برنامه های توسعه را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: نخستین وظیفه رئیس جمهور به عنوان نفر دوم کشور و بالاترین مقام اجرایی، تعیین برنامه توسعه کشور است.

رئیس ستاد پزشکیان تصریح کرد: در طول ۷۰ سال گذشته یعنی از ۱۳۲۷ که اولین برنامه توسعه کشور تهیه شده تا امروز شاهد ۱۲ برنامه توسعه بوده ایم؛ همه این برنامه ها، مجموعه طرح های عمرانی ۵ ساله دولت بوده اند.

وی یاد آور شد: هیچ هدف گذاری برای بخش خصوصی در این برنامه ها نبوده است فقط می گویند دولت این کارها را خواهد کرد و برای این برنامه ها بودجه ای لحاظ می شود بعد اسم آن را می گذاریم برنامه توسعه‌ای.

عبدالعلی‌زاده خاطرنشان کرد: در دولت اصلاحات چون این ضرورت احساس نیاز می‌شد؛ برنامه چشم انداز ۲۰ ساله تعریف شد. برنامه توسعه هدف‌های فراتر از بودجه‌های سالیانه دولت است که کل کشور باید به سمت آن هدف گیری کند. اما بعد از دولت اصلاحات دولتی آمد که رئیس آن به توسعه فکر نمی‌کرد و آن برنامه را بست و کنار گذاشت، و توسعه‌ای اتفاق نیفتاد و در هیچ موردی به توسعه‌ای که آنجا ذکر شده بود نرسیدیم.

عبدالعلی‌زاده با بیان اینکه در انتخاب رئیس جمهور ملت آینده خود را انتخاب می‌کنند، نه شخصیت رئیس جمهور را که کت می پوشد یا کاپشن، اضافه کرد: گفتمانی که اکنون بین دو رقیب مطرح است گفتمان شفافی است که در طول دوران تبلیغات و مناظره معرفی شده است؛ یکی ادامه وضع موجود و طرفدار وضع موجود است، مخالف FATF و موافق خشونت.

وی افزود: طرف مقابل که آقای پزشکیان است کاندیدای برداشتن تحریم ها و پایان دادن به دلال بازی در رابطه با تحریم، و رابطه عادلانه با کشور بر مبنای برد-برد است، به جای باتوم و درفش و کوبیدن بچه‌ها در کف خیابان معتقد به تفاهم است.

وی گفت: نگویید رئیس جمهور اختیار ندارد، اتفاقا رئیس جمهور خیلی اختیار دارد ؛ نفر دوم در مدیریت و نفر اول در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و اقتصادی و برنامه‌های توسعه است.

عبدالعلی‌زاده تأکید کرد: نگوییم رئیس جمهور اختیار ندارد، رئیس جمهور شخصیت دوم کشور است، دولت لوایح توسعه را تهیه می‌کند و به مجلس می‌برد و با تیم کارشناسی خود کمک کند نمایندگان مجلس به لوایحی که آینده کشور را خواهد ساخت رأی بدهند. بنابراین باید در رسانه‌ها به تشریح مواضع عملکردی دو رقیب انتخابات بپردازیم که مردم بدانند به چه چیزی رأی می‌دهند و ۲۰ سال دیگر بر اساس رأی امروز چه اتفاقی می‌افتد.

رئیس ستاد پزشکیان به کارآمدی ریاست جمهور اشاره کرد: رئیس جمهوری که کار بلد نیست، اما نویسنده خوبی است، این فرد وقتی در عرصه اجرایی وارد می‌شود فرد موفقی نیست. از بین این دو رقیب یک طرف از نظر اجرایی کارنامه اجرایی اش تقریبا صفر است البته او در کارشکنی کارنامه دارد؛ قطعنامه‌هایی که علیه ایران صادر شد یک پای آن آقای جلیلی است.

عبدالعلی‌زاده در ادامه به موضوع هزینه کردن نامزدها در انتخابات اشاره کرد و گفت: برای من ناراحت کننده است که بگویند پول خرج کردن نامزدها در کسب رای می تواند تاثیر داشته باشد. در حالی که ما در بین رقبا کمترین هزینه را داشتیم. اما متاسفانه این پول پاشی‌ها وجود دارد و باید شما خبرنگاران این مسائل را افشا کنید.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان ادامه داد: در بسیاری از کشورها وقتی نامزدها انتخاب می‌شوند، رئیس جمهور بر اثر آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگاران به دلیل پول‌هایی که در تبلیغات ریاست جمهوری هزینه کرده است، مجبور به استعفا می‌شود، نمونه بزرگ آن در تاریخ، خلع نیکسون رئیس جمهورآمریکا در واترگیت است.

وی اضافه کرد: خبرنگاران شجاع در پرتو قانون و آزادی مطبوعات و در پرتو حمایت قوه قضاییه از آزادی مطبوعات، کاری کردند تا نیکسون مجبور به استعفا شود. درحالی که نیکسون زمانی که به قدرت رسید بالاترین رای را در تاریخ انتخابات آمریکا داشت و محبوب‌ترین رئیس جمهور آمریکا بود؛ اما چند خبرنگاران شجاع موفق شدند وی را پس از یک سال از کاخ ریاست جمهوری خارج کنند؛ به عبارتی پزشکیان می‌گوید من از آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگاران دفاع می‌کنم که وظیفه خبرنگار کشف جرم است.

عبدالعلی‌زاده با بیان اینکه با شفاف‌سازی و حمایت از خبرنگار باید بتوانیم با فساد مبارزه کنیم، تاکید کرد: دنیا این موضوع را پذیرفته است و اگر در کشور فساد زیاد است به این دلیل که آزادی رسانه و آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگار وجود ندارد.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک روسیه مبنی بر اینکه با توجه به عدم مشارکت ۶۰ درصد از واجدین شرایط در انتخابات، و اینکه طبیعتا هدف دور دوم باید جذب این آراء باشد برنامه پزشکیان برای جذب این ۶۰ درصد که هنوز قانع نشده‌اند چیست و چرا این ۶۰ درصد در طول تبلیغات و مناظرات قانع نشدند، گفت: یکی از دلایل اینکه در مرحله اول یخ آراء خاکستری باز نشد این بود که بخشی از مردم نگران بودند.

وی افزود: درست یا غلط در چند سال اخیر در جامعه واژه‌ای با عنوان «مهندسی انتخابات» جا افتاده که واژه خطرناکی است، اینکه ما می‌نویسیم «حسن»، می‌خوانند «وحید» شایعه است؛ من آنرا تأیید نمی‌کنم؛ ولی رسانه‌های خارجی به آن دامن می‌زنند؛ مردم تصور می‌کردند پزشکیان را برای بازار گرمی آورده‌اند که مردم در انتخابات شرکت کنند، بعد هم بگویند او رأی نیاورد!

رئیس ستاد پزشکیان با تشکر از انتخابات به نحو اصولی و صحیح توسط برگزارکنندگان گفت: پزشکیان رأی اول را آورد و نشان داد موضوع مهندسی انتخابات شایعه است، ما امیدواریم در این ۴ روز صدای خودمان را به گوش آن ۶۰ درصد برسانیم و آنها را برای حضور در دور دوم متقاعد کنیم.

وی گفت: در هیچ کشوری ۱۰۰ درصد واجدین شرایط مشارکت نمی‌کنند. در حالت دست بالا مشارکت ۷۰- ۸۰ درصد بوده‌است، اما ما به هر حال در دوره‌های قبل مشارکت بالای ۶۵ درصد داشتیم و انتخابات و مشارکت ما در خاومیانه معروف بود. در مرحله دوم وظیفه داریم افرادی را که آمده‌اند حفظ کنیم و به آن اضافه کنیم. احتمال می دهیم مشارکت در مرحله دوم از ۶۰ درصد عبور کند.

عبدالعلی‌زاده هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه دولت احتمالی پزشکیان برای امیدآفرینی در جامعه منهای سیاست خارجی، اظهار داشت: پزشکیان حل مشکلات داخلی کشور را به بهانه تحریم به تأخیر نخواهد انداخت، و اگر مذاکرات شروع شود برنامه‌ریزی برای رونق اقتصاد داخلی شروع خواهد شد. هرچند اگر تحریم نباشد شدت تحولات بیشتر خواهد شد، ولی اگر مذاکرات رفع تحریم طول بکشد باز هم مردم احساس خواهند کرد که در کشور شغل ایجاد می‌شود و اقتصاد به حرکت در می‌آید.

رئیس ستاد پزشکیان خاطرنشان کرد: در کشاورزی گلخانه‌ای نیاز به هیچ کشوری نداریم، ایران در بخش کشاورزی گلخانه‌ای وضع خوبی دارد؛ افراد زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این بخش آنجا کار می‌کنند و هم اشتغال زیادی ایجاد می‌کند، هم می‌تواند به صادرات کمک کند.

عبدالعلی زاده اضافه کرد: جرم اصلاحات چیست؟ اصلاحات با افتخار از دولت خاتمی شروع شده و هشت سال دولت خاتمی از نظر شاخص‌های اقتصادی و سیاسی بهترین دولت بعد از انقلاب در کشور بوده است؛ این افراد می‌ترسند که اصلاح طلبان سر کار بیایند و کارآمدی را به نمایش بگذارند.

رئیس ستاد پزشکیان افزود: دولت روحانی از اصلاحات کمک گرفت برجام را تهیه کرد اما ترامپ آمد و برخی افراد در داخل هم بسیج شدند و بر جام را به چاه انداختند الان همین افراد با وعده برگرداندن برجام می خواهند از مردم رای بگیرند.
وی افزود: چرا وعده بازگشت برجام را می دهید دولت روحانی برجام را آبرومندانه تهیه کرده که بُرد-بُرد بود، باید خبرنگار شجاعی خطاب به زاکانی و قالیباف تیتر کند که اصلا شما کی هستید که نمی‌گذارید فرایند قانونی انتخابات در کشور اجرایی شود.

عبدالعلی‌زاده بیان داشت: بگویید جرم دولت روحانی و خاتمی چیست؟ با نامردی برجام که درهای جهانی را به روی ایران باز می کرد به چاه انداختند؛ دولت رئیسی در سه سال اخیر چقدر گرانی به بار آورد؛ این ادامه همان برجامی است که به چاه انداخته شد؛ اینها نمی توانند برجام را برگردانند و توانایی مذاکره با طرف های خارجی را ندارند و نمی توانند

با فرزندان این سرزمین مذاکره کنند، آنها را کتک می زنند آن وقت می خواهند با آمریکا مذاکره کنند؟! نمی‌توانند مشکل کشور را حل کنند به چه حقی می‌خواهند منافع ملی کشور را لگد مال کنند تا در قدرت بمانند.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به خبرنگار دیار آذربایجان در مورد اینکه جبهه انقلاب تلاش می‌کند که پزشکیان را منتسب کند که دولت سوم روحانی است؛ و اینکه افراد کابینه پزشکیان چه کسانی هستند؛ گفت: اگر در شرایط عادی بودیم و می‌دانستیم که سال آینده قرار است کار دولت تمام می‌شود پزشکیان می‌توانست تیم اجرایی و تبلیغاتی خود را تعیین و حداقل افراد کلیدی را مشخص کند، اما به علت حادثه ای که رخ داد باید در۵۰ روز دولت تشکیل شود.

رئیس ستاد پزشکیان افزود: پزشکیان اصلا به این فکر نبود که فردی را برای معاون اولی انتخاب کند، وقتی وارد انتخابات شد از دوستان و نزدیکان دعوت کرد که به وی کمک کنند از من برای مقامی دعوت نکرد ما برای مقام نیامدیم ما هیچ کدام برای پست نیامدیم آمدیم تا انتخابات را برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: دیشب پیش ایشان بودیم و گفتم شما باید به فکر دولت باشید برآوردها نشان می‌دهد انتخابات وارد مرحله دوم می‌شود و برای اینکه غافلگیر نشوید رئیس دفترتان را مشخص کنید تا به محض اینکه رئیس جمهور شدید روابط شما را با دیگران تنظیم کند؛ ذهنش کاملا خالی است، اما به علت فرایند مجبور است تا پایان این هفته چند انتخاب داشته باشد پس از تنفیذ هم یک ماه فرصت دارد که اعضای کابینه را به مجلس معرفی کند همه کمک می‌کنیم که گزینش خوبی باشد.

عبدالعلی‌زاده اضافه کرد: پزشکیان چندین دوره نماینده مجلس بوده است وزیران و کارشناسان زیادی را خارج از دولت می شناسد، ذهنش پر از اسم‌های مختلف است و می‌تواند با کمک گرفتن، افراد شایسته را انتخاب کند روش‌هایی پیش خواهیم گرفت که این اتفاق بیافتد تا بتواند بعد از کسب رای از مردم و تنفیذ رهبری بتواند فهرستی از افراد شایسته را به مجلس تقدیم کند.

عبدالعلی زاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آقای پزشکیان در مناظرات و میزگردهایی که داشتند مطرح کردند که من کارشناس نیستم و نکته بسیار مثبتی بود، اما اینکه ایشان کارشناس نیستند و اگر کارشناسان نظر بدهند که بنزین بشود ۵۰ هزار تومان آیا ایشان قبول می‌کنند و پشت این عمل خودشان می‌مانند یا مانند آبان ۹۸ صبح جمعه متوجه موضوع می‌شوند؟ گفت: سوال بسیار خوبی است آفرین.

وی افزود: ما به دلیل اضافه شدن قیمت بنزین خیلی کشته دادیم به طوری که رهبری گفتند یکسری از اینها شهید هستند و پرونده‌های آنها هم در خوزستان است؛ دولتی که نمی‌تواند با مردم گفت‌وگو و تعامل کند و وزیر نفت، پنجشنبه ظهر می‌گوید بنزین گران نخواهد شد اما نیمه شب جمعه بنزین گران شد؛ آن هم به این دلیل که مردم به خیابان نریزند مشخص است که آنها فکر می‌کردند راهی جز برخورد خشن با مردم ندارند.

وی ادامه داد: دولت اگر دولت تعاملی باشد به همین کارشناسان که می‌گویند بنزین باید ۵۰ هزار تومان شود، به مدت سه شب هر شب یک موافق و یک مخالف به تلویزیون بیایند و بنشینند و درباره گران شدن حامل‌های انرژی صحبت کنند، مردم حرف‌ها را می‌شنوند که چرا گران شود بعد بگوید چگونه گران کنیم. حالا که مردم پذیرفتند و دیدند که چاره‌ای نیست و باید گران شود، بگویند دو مطلب باید در اینجا وجود داشته باشد نخست اینکه چگونه گران کنیم؟ آیا این ۵۰ هزار تومان یکباره گران شود یا اینکه طی یکسال یا دو سال گران کنیم؛ طبق این برنامه به اینجا برسانیم.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان تصریح کرد: موضوع بعد اینکه پول افزایش قیمت بنزین را کجا می‌خواهیم ببریم، این گران شدن چه فشاری به اقشار متوسط و ضعیف خواهد آورد و برنامه جبرانی ما چیست. اگر این‌ها را کنار هم ردیف کنیم مردم به‌راحتی می‌آیند و می پذیرند و کمک می‌کنند و ما باید آنچنان قیمت جدید بنزین را جا بیاندازیم تا مردم راضی باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا