سیاسی

ایران خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای جنایات صهیونیست‌ها شد

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با کمیسر عالی حقوق بشر در ژنو تشکیل یک کمیته حقیقت یاب درباره جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را در چارچوب مسئولیت شورای حقوق بشر خواند و گفت: نباید اجازه داد سازمان ملل در نتیجه وضعیت غزه بی اعتبار شود.

به گزارش آینا پرس، حسین امیرعبداللهیان که در ژنو حضور دارد، عصر روز سه‌شنبه (هشتم اسفند ماه) با ولکر تورک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از تلاش‌های سازنده ولکر تورک درباره فلسطین و نیز اهتمام وی به مشورت‌های مشترک تشکر کرد.
وی با بیاد اینکه نقض سیستماتیک حقوق بشر در غزه به فاجعه قرن تبدیل شده، خواستار اقدام جدی و مؤثر برای توقف این فاجعه شد.

وزیر امور خارجه رویکرد دوگانه برخی کشورها در موضوع حقوق بشر را غیرسازنده توصیف کرد.

وی توجه به بحران انسانی و وجود ۶۰۰ هزار انسان در مناطق جنگ زده شمال غزه را موضوعی فوری توصیف کرد و وضعیت در رفح را در آستانه تبدیل شدن به یک فاجعه جدید انسانی خواند و نسبت به تکرار شرایط فاجعه بار شمال غزه در رفح هشدار داد.

امیرعبداللهیان گفت: لازم است سازمان‌ ملل در این رابطه به طور جدی به رژیم صهیونیستی و نیز آمریکا هشدار دهد.

وی تشکیل یک کمیته حقیقت یاب در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را در چارچوب مسؤولیت شورای حقوق بشر سازمان ملل خواند و گفت: نباید اجازه داد که سازمان ملل در نتیجه وضعیت غزه بی اعتبار شود.

ولکر تورک ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و فرصت فراهم آمده برای مشورت‌های مشترک، نسبت به آنچه در غزه و نیز کرانه باختری جاری است، ابراز تأسف و نگرانی کرد.

وی ضمن تشریح تلاش‌های خود و سازمان ملل درباره فلسطین و وضعیت غزه، از نتایج حاصله برغم تلاش‌های بعمل آمده ابراز ناخرسندی کرد و گفت به تلاش‌ها برای کاهش بحران در غزه و کرانه غربی و ایجاد آرامش در منطقه‌ ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا