سیاسی

قالیباف: فاصلۀ بین بایدها و واقعیت‌های اقتصادی را باید جبران کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما مسؤولان و نخبگان جامعه باید به این موضوع مهم هم توجه کنیم که فاصله‌ای بین بایدها و واقعیت‌های امروز ما مخصوصاً در مسائل اقتصادی و فرهنگی وجود دارد که باید آن را جبران کنیم.

به گزارش آینا پرس، محمدباقر قالیباف صبح امروز (سه‌شنبه ۱۷ بهمن ماه) در همایش ملی اندیشه‌های قضائی رهبر انقلاب، گفت: امام (ره) با ایمان به خدا و ایمان به مردم و با اراده قوی و مستحکم خود برای خدا تلاش کردند، کلامی جز در راه خدا بیان نکردند و گامی جز در راه خدا برنداشتند و ثمره این مجاهدت آزادی این ملت، عزت، شرف و بزرگی برای امت اسلامی شد.

وی اظهار کرد: ما مسؤولان و نخبگان جامعه باید به این موضوع مهم هم توجه کنیم که فاصله‌ای بین بایدها و واقعیت‌های امروز ما مخصوصاً در مسائل اقتصادی و فرهنگی وجود دارد که باید آن را جبران کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما مدیون مجاهدت و تلاش پابرهنگان هستیم. اگر اشکالی به وجود آمده است، ریشه آن در فاصله گرفتن از مبانی و اصول انقلاب اسلامی و اندیشه‌های سیاسی حضرت امام (ره) است. وظیفه داریم که آن را نیز جبران کنیم وگرنه بدون شک مدیون امام (ره)، شهدا و ملت عزیز خود خواهیم بود.

قالیباف تاکید کرد: اگر حرف از عدالت در جامعه می‌زنیم، حتماً نقش قوه قضائیه در این زمینه کم نظیر است؛ البته دو قوه دیگر یعنی مجلس و دولت نیز در این زمینه نقش دارند. قوه قضائیه نقش جدی و اساسی در امنیت ملی کشور دارد. مخصوصاً امروز که ما در یک جنگ شناختی و در یک جنگ اقتصادی هستیم، بیش از هر وقت دیگری در حوزه امنیت ملی نیازمند این اقتدار قضائی در تأمین امنیت ملی در داخل هستیم که باید به آن توجه کنیم. حتماً نیازمند تحلیل دقیق و تدبیر هوشمندانه و عمل به موقع هستیم. این‌ها است که اعتماد عمومی را به وجود می‌آورد و اعتماد عمومی بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی هر جامعه‌ای است.

وی افزود: قوه قضائیه نقش بسیار برجسته و کلیدی دارد که باید به آن توجه کنیم. در خود قانون اساسی برای قوه قضائیه بار گران، حساس، دقیق و مهمی برای حکومت اسلامی بر دوش قوه قضائیه است و نقش کلیدی و اساسی در اینجا بر عهده این قوه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به هر حال فلسفه اسلام، عدل و عدالت است. مهم‌ترین موضوع بشریت و به ویژه در جامعه اسلامی این امر است به تعبیر برخی از بزرگان اگر عدالت مستقر نشود، بقیه احکام معطل خواهند بود. موضوع عدالت بسیار مهم و اساسی است. یکی از معیارهای مشروعیت که حضرت آقا نیز بر این موضوع تاکید داشتند، یعنی به همان میزان که بر اقتدار قضائی و پیاده سازی کارها تاکید داشتند، بر این مهم نیز تاکید کردند. یعنی چه افراد و چه حکومت، میزان و معیار مقابله آنها با بی‌عدالتی و فساد است. همین جا است که قوه قضائیه، ملجأ و پناه مظلومان می‌شود. قوه قضائیه محل قضاوت است و پایه‌های حکومت را سفت و محکم می‌کند.

وی افزود: برای پیاده سازی عدالت هر سه قوه وظیفه دارند که ایفای نقش کنند. همان طور که ما در قوه مقننه در حوزه قانون گذاری باید به این موضوع توجه کنیم تا بتوانیم قوانین عادلانه و در راستای منافع عمومی به تصویب رسانده و جهت گیری داشته باشیم. قوه مجریه نیز با اولویت باید در راستای عدالت توزیعی در عرصه‌های مالی و اقتصادی گام بردارد و ایفای نقش کند. بدون شک قوه قضائیه نیز برای عدالت در دادرسی باید گام بردارد.

قالیباف بیان کرد: اگر در جامعه نیازمند پیشرفت و حرکت هستیم، حتماً نیازمند اقتدار قضائی هستیم. این اقتدار قضائی می‌تواند نظم و انضباط کاری، ترک فعل‌ها، خطاها و اشتباه‌ها را محکم و با صلابت و به وقت و به موقع کنترل کند. قوه قضائیه می‌تواند نقش اساسی و اثر گذاری در این حوزه داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدالت قضائی اعتماد عمومی را رقم می‌زند که بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی هر کشوری است. از سوی دیگر، اقتدار قضائی است که می‌تواند جلوی ترک‌فعل‌ها و خطاها را بگیرد و به اداره کشور نظم ببخشد. قوه قضائیه است که آزادی‌های مشروع جامعه را تضمین می‌کند. هر میزان با آزادی‌های نامشروع برخورد شود، آزادی‌های مشروع جامعه تقویت می‌شود.

وی بیان کرد: ما سعی کردیم در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه موضوعاتی را که قوه قضائیه به آن احتیاج دارد، مورد توجه قرار داده و تصویب کنیم. بخش قابل توجهی از این مواد از سوی شورای نگهبان تأیید شده و برخی هم ایراداتی داشت که مجدداً در صحن مجلس اصلاح و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک مورد از مصوبات مجلس برای حل مشکلات قوه قضائیه مربوط به کمبودهای اعتباری و سهم و میزانی بود که باید از بودجه عمومی کشور به قوه قضائیه اختصاص یابد.

قالیباف گفت: اساساً پایه مالی و بودجه‌ای قوه قضائیه از ابتدا ضعیف بسته شده بود، لذا مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم تصویب کرد که علاوه بر رشد سالیانه، ۳۰ درصد به بودجه قوه قضائیه اضافه شود که در مجلس تصویب و از سوی شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تأیید شد که از سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد. امیدوارم این توجه اساسی بتواند مشکلات قوه قضائیه را حل کند.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اگر ما دو پایه اساسی برای پیشرفت انقلاب و حفظ انقلاب و حل مشکلات کشور داریم که اگر یکی از آن ارزش‌های الهی باشد، بدون شک اصل دوم حضور مردم و باور مردم و اعتماد مردم در صحنه است. ما باید مانع شویم که کسانی در جامعه پیدا شوند که مردم را در سر دو راهی قرار داده و دو قطبی‌های کاذب و فرصت‌طلبانه درست کنند که بگویند یا این یا آن. انقلاب ما، امام ما و امروز رهبر عزیز ما این را می‌خواهند که ما باید هم ارزش‌های الهی و هم مردم را با هم پیش ببریم. اساس اندیشه سیاسی حضرت امام هم دین مردم و هم دنیای مردم بوده که در این مسیر پیش بروند.

وی تاکید کرد: یک نکته بسیار مهم آن آزادی‌های مشروع در جامعه است که قوه قضائیه نقش جدی و اساسی در پیاده سازی آن دارد. اگر بخواهیم آزادی‌های مشروع در جامعه روز به روز رونق پیدا کند که از اهداف انقلاب است، شرط آن مهار و برخورد با آزادی‌های نامشروع است. به هر میزان با آزادی‌های نامشروع برخورد شود، به همان میزان آزادی‌های مشروع در جامعه توسعه پیدا می‌کند و جامعه را به سمت موفقیت، شادابی و نشاط و سرزندگی پیش خواهد برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا