سیاسی

آمریکا: ۸۵ نقطه را در خاک عراق و سوریه هدف قرار دادیم

رسانه‌های آمریکایی مدعی آغاز حملات ارتش این کشور به مواضعی در شرق سوریه شده‌اند.

به گزارش آینا پرس، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنت‌کام) در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به کشته شدن ۳ نظامی این کشور در حمله به پایگاه «برج-۲۲» در مرز سوریه و اردن حملاتی را به مواضع «گروه‌های تحت حمایت ایران» در عراق و سوریه انجام داده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد ساعت ۱۶ به وقت منطقه زمانی شرقی به بیش از ۸۵ نقطه در خاک عراق و سوریه حمله کرده است.

ارتش آمریکا اعلام کرد در حمله به این مواضع از «هواپیماهای متعدد از جمله بمب‌افکن‌های دوربرد که از ایالات متحده پرواز کردند» استفاده شده است.

طبق این بیانیه، در این حملات ۱۲۵ «جنگ‌افزار دقیق» به کار گرفته شد. سنت‌کام مدعی شده «مراکز عملیات فرماندهی و کنترل، مراکز اطلاعاتی، راکت‌ها و موشک‌ها، انبارهای پهپاد و تأسیسات زنجیره‌ای تأمین لجستیک و مهمات» در این حملات مورد اصابت قرار گرفتند.

ساعاتی قبل‌تر از بیانیه سنت‌کام، منابع رسانه‌ای از ساعات پایانی شامگاه پنجشنبه و بامداد جمعه گزارش‌های ضد و نقیضی درباره آغاز حملات آمریکا در شرق سوریه منتشر کردند.

حوالی ساعت ۲۳:۲۰ شب جمعه به وقت تهران بسیاری از رسانه‌های عربی گزارش‌هایی از وقوع انفجارهایی در شرق سوریه مخابره کرده و مدعی شدند احتمالاْ جنگنده‌های آمریکا مواضع گروه‌های مقاومت را هدف قرار داده‌اند.

این گمانه‌زنی از آنجا نشأت می‌گرفت که از ساعاتی قبل‌تر رسانه‌های آمریکا گزارش می‌دادند جو بایدن مجوز حملات به مناطقی در سوریه و عراق را صادر کرده است.

با وجود این، اندکی بعدتر، مقامٰ‌های آمریکایی در گفت‌وگو با «رودا» گفتند که هنوز حملات آمریکا آغاز نشده‌اند. یک مقام آمریکایی، اما گفت که کمتر از یک ساعت تا آغاز حملات فاصله وجود دارد.

برخی منابع رسانه‌ای در گزارش‌هایی تأییدنشده مدعی شدند که حملات اولیه‌ای که گزارش شده‌اند توسط جنگنده‌های اسرائیل انجام شده‌اند، اما مقام‌های اسرائیل به این گزارش‌ها واکنشی نشان ندادند.

شبکه ای‌بی‌سی اندکی بعدتر گزارش داد که آمریکا حملات تلافی‌جویانه خود برای پاسخ به کشته شدن سه سرباز این کشور در پایگاه «برج-۲۲» در مرز عراق و سوریه را آغاز کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا