سیاسی

موشک اپتیکی حزب‌الله

حزب‌الله لبنان برای اولین بار ویدئویی از شلیک موشک اپتیکی (تلویزیونی) به یک موضع ارتش اسرائیل و اصابت دقیق به هدف را منتشر کرد.

به گزارش آینا پرس، حزب‌الله لبنان روز پنج شنبه ویدئویی از انهدام یک سیستم راداری در منطقه «جل العلام» با استفاده از یک موشک اپتیکی هدایت‌پذیر منتشر و توجه محافل مختلف را به شدت به خود جلب کرد.

در این ویدئو مشاهده می‌کنیم که موشک به شکل منحنی (تاپ اتک) به سمت هدف شیرجه رفته و نقطه‌زنی می‌کند. در موشک‌های اپتیکی، یک دوربین بر روی دماغه موشک قرار دارد که با زدن سوئیچ مربوطه، روپوش دوربین برداشته می‌شود و دوربین شروع به تصویربرداری از محیط خود می‌کند، این دوربین می‌تواند نور مرئی یا فروسرخ (برای عملیات در شب) باشد.

طبق ویدئوی منتشر شده، موشک به شکل منحی به یک سامانه راداری که پشت دیوار بتنی قرار داشت و از دید مستقیم در امان بود، برخورد می‌کند، این سامانه راداری نقش زیادی در تأمین نیازهای اطلاعاتی ارتش اسرائیل در جبهه جنوب لبنان بر عهده داشت و تا دهها کیلومتر در عمق خاک لبنان را می‌توانست رصد کند.

اما اهمیت ورود این موشک‌ها به میدان نبرد حزب‌الله با اسرائیل آن هم با گذشت بیش از سه ماه از جنگ غزه چیست و تأثیر آن بر روند جنگ چگونه خواهد بود؟ حزب‌الله در اطلاعیه خود گفت که به شکل رسمی وارد معادله جنگ با اسرائیل شده است.

تا پیش از این حزب‌الله توانسته بود عمده سامانه‌های راداری ارتش اشغالگر را در نزدیکی مرز لبنان منهدم کند، اما راداری که پنجشنبه منهدم شد با موشک‌های معمولی امکان هدف‌گیری آن وجود نداشت، چرا که بالای یک تپه مرتفع قرار گرفته و روبه روی آن یک دیوار بتنی ۹ متری ساخته شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا