سیاسی

گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و گوترش درباره مسائل منطقه‌ای

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با دبیرکل سازمان ملل نسبت به وضعیت بغرنج و دردناک انسانی در غزه ابراز نگرانی کرد و خواستار تلاش گوترش برای توقف جنایات صهیونیست‌ها در غزه شد.

به گزارش آینا پرس، وزیر امور خارجه ایران از دبیرکل سازمان ملل خواست تا با انجام رایزنی‌ها باعث تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه شود.

حسین امیرعبداللهیان که برای شرکت در نشست شورای امنیت به نیویورک سفر کرد، ضمن ابراز نگرانی و تأسف عمیق نسبت به وضعیت بغرنج و دردناک انسانی در غزه و قدردانی از تلاش‌ها و مواضع آنتونیو گوترش، بر لزوم توقف فوری حملات رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل هم ضمن محکوم کردن جنگ در غزه، بر لزوم توقف جنگ و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه، لزوم تشکیل یک دولت مستقل برای فلسطینی‌ها و حق تعیین سرنوشت توسط آنان تأکید کرد و در پاسخ به درخواست امیرعبداللهیان یادآور شد که متاسفانه امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه بدون آتش‌بس وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این دیدار به تحولات اخیر در دریای سرخ هم اشاره و بار دیگر بر موضع اصولی ایران مبنی بر حفظ امنیت کشتیرانی و دریانوردی تأکید کرد و گفت که آمریکا و انگلیس با حمله به یمن و انصارالله مرتکب «خطای راهبردی» شدند، خطایی که موجب گسترش دامنه تنش و درگیری‌ها در منطقه می‌شود.

وی هدف انصارالله از توقف کشتی‌ها به مقصد سرزمین‌های اشغالی را متوقف کردن جنایت و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان غزه خواند.

گوترش هم با اشاره به تحولات اخیر در دریای سرخ، از گسترش درگیری‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرد و گفت که تلاش‌های سازمان ملل معطوف به توقف جنگ و کاهش آلام مردم منطقه است.

نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به تقویت صلح و ثبات در منطقه هم از دیگر مواردی بود که گوترش به آن اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا