سیاسی

تحصن خانواده اُسرای اسرائیلی در برابر محل اقامت نتانیاهو

خانواده اُسرای اسرائیلی در غزه از روز یکشنبه تحصن خود در برابر محل اقامت نخست وزیر رژیم صهیونیستی را آغاز کردند.

به گزارش آینا پرس، خانواده اُسرای اسرائیلی در غزه روز یکشنبه تحصن خود را در برابر محل اقامت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی آغاز کردند.

خانواده اُسرا همچنین تظاهراتی را در برابر محل اقامت نتانیاهو برگزار کرده و از وی خواستند تا فورا به توافقی برای مبادله اُسرا دست یابد.

روز گذشته نیز تل آویو شاهد تظاهرات گسترده‌ای علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود. مرکز تظاهرات علیه نتانیاهو در تل آویو در منطقه کاپلان بوده است.

روند اعتراضات خانواده‌های اسرای اسرائیلی از هفتادمین روز جنگ علیه غزه، شدت بیشتری گرفته و مخالفان ادامه جنگ چندین بار در میدان کاپلان مرکز تل‌آویو تجمع کرده و یا در مقابل مقر وزارت جنگ اسرائیل دست به تظاهرات زده‌اند.

کابینه نتانیاهو در مخالفت با هر گونه توقف درگیری‌ها، همچنان بمباران علیه نوار غزه و محاصره آن را ادامه می‌دهد؛ امری که باعث شده تا شمار قابل توجهی از اسرای اسرائیلی در اثر حملات هوایی یا نرسیدن دارو توسط خود اسرائیل کشته شوند.

پس‌لرزه‌های عدم توافق، خیابان‌های ملتهب و فشار اسرایی که طالب آزادی و توقف جنگ هستند، کابینه تل‌آویو را در آستانه فروپاشی قرار داده و ارتش را در نبرد با مقاومت فلسطین تضعیف کرده است.

رئیس سابق موساد به کابینه تل‌آویو درباره وخامت این اوضاع هشدار می‌دهد که «اگر ربوده‌شدگان زنده نمانند، اسرائیل برای اولین بار از زمان تأسیس خود جنگ را [به دلایل داخلی] خواهد باخت».

نویسنده اسرائیلی در روزنامه اسرائیل‌الیوم نداو شارگای با اشاره به اینکه «تل‌آویو برای هیچ تصمیمی درباره جنگ [از جمله آتش‌بس] نمی‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد» می‌گوید «باید تلاش کنیم وابستگی به آمریکا را کم کنیم و بر اساس مصالح خود عمل کنیم».

در مقابل، تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص عاموس هارئل اختیار جنگ را در دست تل‌آویو می‌بیند و درباره هزینه‌های آن می‌نویسد «حماس برای توافق جدید، خواستار آتش‌بس دائمی و تعهد اسرائیل برای آسیب نرساندن به رهبران خود است؛ و این یعنی پایان جنگ بدون دستیابی به اهداف اعلام‌شده اسرائیل».

در سایه اصرار نتانیاهو به تداوم جنگ، به نظر می‌رسد که توافق با حماس به عنوان تنها راهکار فروکش اعتراضات در تل‌آویو، هدف آسانی برای اسرائیل نباشد؛ جایی که حماس تاکید می‌کند «اسرای دشمن برنمی‌گردند مگر طبق شروط مقاومت، که اولین‌شان توقف جنگ است».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا